SCHRACK Technik online

Nisu svi UPS-evi stvoreni jednaki.

Zašto postoje različite cenovne klase UPS-a iako je njihova isporučena snaga ista?

Da bi se zadovoljile različite tržišne segmente, koriste se različite tehnologije različitog stepena sofisticiranosti, koje takođe nude različite nivoe zaštite .

Prema EN 62040-3, postoje tri varijante dizajna UPS-a:

  • VFD (zavisan od napona i frekvencije) / offline UPS
  • VI (napon nezavisan od mrežnog napajanja) / linijski interaktivni UPS
  • VFI (napon i frekvencija nezavisni od mrežnog napajanja) / onlajn UPS

Prednosti i karakteristike

  • Kutije za baterije za produženje vremena napajanja za mnoge UPS-eve
  • Besplatan softver za praćenje za sve UPS-eve
  • Najsavremenije modularno rešenje sa UPS modulima 15, 25, 42kVA
  • Opciona mrežna kartica za daljinski nadzor
  • BatLogg: sistem za praćenje baterije za svaki blok baterija

Pregled proizvoda

UPS ove klase prenosi struju direktno sa ulaza na izlaz tokom normalnog rada. Pored toga, ulaz napaja ispravljač koji puni baterije. Ako dođe do prekida napajanja iz mreže, izlaz se prebacuje na inverter koji se napaja iz baterija. U zavisnosti od modela, prebacivanje se odvija sa kašnjenjem do 10 milisekundi (ms). U mnogim slučajevima, izlazni napon u baterijskom režimu je pravougaoni ili trapezoidan („pseudosin“). Za kritična opterećenja, prekidi ovog trajanja nisu poželjni. Obično se ovi tipovi UPS-a stoga koriste u kućnoj primeni.

 

UPS-evi ove kategorije koriste dvosmerni pretvarač kao centralnu komponentu. On generiše jednosmerni napon za punjenje baterija iz naizmeničnog napona na ulazu ili naizmeničnog napona na izlazu iz jednosmernog napona akumulatora, po potrebi. U radu sa mrežom, izlazni napon se reguliše i stabilizuje u slučaju varijacija ulaznog napona (AVR - Automatic Voltage Regulation). Zbog toga u takvim slučajevima više nije potrebno preći na baterijski rad. Kao rezultat toga, napunjene baterije ostaju dostupne za hitne slučajeve. Postoje verzije sa trapezoidnim ("pseudosin" ili "step-wave") i verzije sa sinusnim izlaznim naponom. Prekid pri prelasku sa mreže na bateriju je mnogo kraći nego kod UPS-eva tipa VFD (off-line).

 

U UPS-u na mreži, ulaz se usmerava direktno na ispravljač koji puni baterije. Njihov inverter u svakom trenutku dovodi opterećenje do izlaza. U normalnom radu, odnosno kada je mrežni napon prisutan na ulazu UPS-a, inverter crpi potrebnu energiju preko ispravljača. U slučaju kvara na mreži, napaja se iz sistema baterija.